‘A upane kaupane white te ra!’

Deze maand mocht ik weer mee met het bestuur van de Algemene Jeugdartsen (AJN) op Beleidsweekend. Een buitenkansje, omdat zij waanzinnig belangrijk werk doen én het een ontzettende fijne en leuke club mensen is om voor te werken! 

AJN Jeugdartsen Nederland is de wetenschappelijke vereniging van én voor jeugdartsen, die veelal werkzaam zijn in de jeugdgezondheidszorg (JGZ) en heeft de ambitie preventie te positioneren in het veld van de (gezondheids)zorg voor de jeugd. De AJN draagt actief bij aan de kwaliteit, wetenschappelijke onderbouwing en innovatie van deze zorg en aan de ontwikkeling van beleid voor een gezonde jeugd. 

In het Beleidsweekend wordt er volop gereflecteerd én plannen gemaakt voor het komende jaar. En, omdat er ieder jaar bestuurswisselingen zijn en het werk vanuit verschillende organisaties wordt gedaan, vraagt de teamvorming extra aandacht.

In alles wat de AJN doet is het beleidsplan 2024 – 2028 dat is uitgewerkt in een mooie visual het uitgangspunt: samen voor een gezonde jeugd!

Aan de hand van het veranderkrachtenmodel van Ten Have inventariseren we waar we staan. Wat gaat goed in relatie tot de beoogde veranderingen? Wat vraagt aandacht? 

We ontdekken dat er al veel bereikt is op de verschillende dossiers. Denk onder meer aan het Rijksvaccinatieprogramma (RS-virus), de structurele samenwerking met scholen, terugdringen van schoolverzuim, werken aan mentaal welbevinden van jongeren en bieden van medische zorg voor kinderen zonder verblijfsvergunning. Daarmee draagt de AJN bij aan een brede ontwikkeling, veiligheid en kansrijkheid voor al onze kinderen. Hoe mooi!

De AJN wordt steeds zichtbaarder, onder meer in (sociale) media én slagvaardiger aan de verschillende bestuurstafels. We constateren dat nog meer focus en energie – de beschikbaarheid van schaarse middelen – kunnen helpen om gezamenlijk nog krachtiger te worden in het werkveld. 

Aan de hand van het begrip liminaliteit en de tricky tijden waarin we leven, naar het boek van Jitske Kramer, verkennen we nader wat we in het belangrijke werk van de jeugdarts en arts M+G zoal tegenkomen. In verschillende sessies komen we tot een aantal eerste doelen, die richting gaan geven én de snelheid, zichtbaarheid en slagkracht van de AJN kunnen vergroten.

Er wordt hard gewerkt op inhoud. Maar tussen de werksessies door is er volop ruimte om elkaar op een andere manier te leren kennen. Het levert mooie gesprekken op over wie we zijn als mens en wat ons drijft in ons vak. En vertrouwen, verbinding én lol. Want bij ambitieuze doelen hoort een sterk team! 

We bespreken de dominante gedragspatronen in het team, onder meer met behulp van RealDrives. Welke voorkeuren voor drijfveren zijn dominant in dit team? Hoe kijken we naar de werkomgeving, naar elkaar en welk gedrag zetten we in? Is dat gedrag consistent met onze ambities? Hoe kunnen we elkaars krachten, talenten en potentieel nog meer versterken? 

Een waardevolle exercitie, want bij doelen horen (nieuw) gedrag én support om de doelen daadwerkelijk te gaan realiseren. Met behulp van De Ladder van Ben Tiggelaar, komen we tot een mooie concrete lijst van werkafspraken voor de komende periode.

Om de noodzakelijke energie voor de komende periode als team vrij te maken sluiten we af met een energieke Haka workshop. Even helemaal uit je comfortzone; je mag schreeuwen, zingen, dansen, voetstampen, alles om de innerlijke kracht aan te roepen om strijdbaar voorwaarts te gaan, heerlijk en tof om te doen! 

Voor mij is het een eer om steeds weer onderdeel te mogen zijn van dit weekend en het bestuur te mogen (bege)leiden. Het maakt me dankbaar.

Ik zeg A upana kaupane whiti te ra!